اطلاعات تماس

09220690452

نام : بانو شاهزاده فروغ السلطنه

نام خانوادگی : آذرخشی (قهرمان)

نام پدر : قهرمان میرزا

توضیحات :

بانو فروغ السلطنه، دختر دوم قهرمان میرزا از مادری محترم، اصیل و « ازغندی» معروف به «بی بی جان» در سال1260 خورشیدی در «ازغند» به دنیا آمد.
ایشان نبیرۀ فتحعلی شاه از طرف پسرِ هفتمش محمد حسن میرزا شجاع السلطنه است. بانو فروغ تا هفده سالگی در دامان مادر و طبیعت زیبای ازغند پرورش یافت. ایشان مثل همه مردم آنزمان سالی یکبار با خانواده اش برای زیارت رهسپارمشهدمقدس میگردید.

درمشهد هم مهمان والی مشهد که ازشازده ها بود میشدند و با خانواده والی برای زیارت به حرم حضرت امام رضا که یکی ازرواق های آن زمان مخصوص والی و مهمان ها بود وارد می شدند. در یکی از همین سفرهای زیارتی به مشهد که باخواهرش بانو آمده بودند، برای زیارت به حرم به رواق مخصوص رفته بودند از آن طرف مادر علی اکبر ایوانف از روسیه تزار روس که پسرش رئیس تلگراف خانه آن زمان مشهد و در حد وزارت بود برای پسرش که مجرد بود،  بدنبال همسر می گشت ، یکدفعه چشمش به دو دختر چشم مشکی بلند بالا ازغندی در این مکان مقدس می افتد ، که انرا به فال نیک گرفته و از دو دختر طالب فروغ می شود و خلاصه با رفت و آمدها و رضایت بزرگان عروسی انجام و دختر زیبای ازغندی ما به مشهد منتقل و عروس بزرگ زاده، روس می شود.

 فروغ که بعد از عروسی به فروغ السلطنه مشهورمی شود. وارد کارهای فرهنگی  شده و آثار پرباری ازخودش بجا می گذارد. با فروپاشی حکومت تزاری و مرگ ایوانف ، سفارت روس از ایشان درخواست کرد تا با ادامه تابعیت روسیه با شرایط عالی به روسیه منتقل شوند ولی ایشان نپذیرفته و خود با تلاش و سختی فراوان ، فرزندانش را بزرگ میکند. او برای تأمین مخارج زندگی، هزینۀ بچه ها و خدمه به دنبال درآمدی پایدار و باشرافت می گشت.

سرانجام با مشورت و کمک برادر زاده اش (ناتنی) به نام شاهزاده «مرتضی میرزا قهرمان» که صاحب روزنامه ای معتبر به نام «توس» یا «خورشید» بود، اولین مدرسۀ دخترانه را در مشهد به نام «فروغ» را در سال 1293  خورشیدی دایر نمود که هنوز این مدرسه باهمین نام در خیابان گنبد سبز مشهد فعال است. البته برای راه اندازی این کانون فرهنگی در آن زمان با کارشکنی های فراوان متحجرین روبرو شد.
ولی از پای ننشست و حتی خواهرش «بانو» را کمک نمود تا دومین مدرسه دخترانه را به نام «بانوان» دایر نماید. سپس دبیرستان «فروغ» و کتابخانۀ «فروغ» را تأسیس نمود. سرانجام ایشان در 19 آذر 1335  طی جشنی پس از 42 سال خدمت فرهنگی و با دریافت لقب «مادر فرهنگ خراسان» بازنشسته شد .

از خدمات ارزندۀ دیگر ایشان کمک به تأسیس «جمعیت شیر و خورشید خراسان» و سازمان دهی «دارالایتام آستانۀ رضوی» می باشد.

فرم ارسال نظر

نام و نام خانوادگی *

شماره تماس

آدرس الکترونیک

دیدگاه شما *

سمانه فرهادی راد

24 دی 1397

باسلام این مطلب برای من هم بسیار جالب بود مخصوصا اینکه با پرس و جو متوجه شدم ، هنوز هم مدرسه فروغ دایر است واقعا باعث افتخار ...

رضایی از مشهد

24 دی 1397

خیلی جالب بود خیلی ممنون بابت این همه تلاش